Asystentka i higienistka

Zdrowy uśmiech to podstawa

Każdy z nas wie, że dobre samopoczucie oraz regularne badania są podstawą do zachowania zdrowia na długie lata. Rutynowy przegląd naszego organizmu powinien dotyczyć także naszego uzębienia i całej jamy ustnej, o którą powinniśmy dbać w równym stopniu, jak i o całe nasze ciało.

Próchnica, wady zgryzu, choroby dziąseł oraz infekcje to tylko niektóre dolegliwości, które zdarzają się każdemu, nic dziwnego – jama ustna to obszar szczególnie narażony na różnego rodzaju defekty i choroby dlatego najlepszym rozwiązaniem jest regularne oddawanie się w ręce specjalistów pracujących w gabinecie stomatologicznym.

Zgrana drużyna w gabinecie stomatologicznym

Myśląc o gabinecie stomatologicznym w pierwszej kolejności na myśl przychodzi nam lekarz dentysta. Nie zapominajmy jednak o innych bohaterkach, które wspólnie z lekarzem dbają o nasze zdrowe uśmiechy!

Mowa o asystentkach i higienistkach stomatologicznych, dzięki którym gabinetowa załoga jest kompletna i w pełni przygotowana na każdą sytuację. Z perspektywy lekarza ich pomoc oraz zaangażowanie w swoją pracę to elementy, bez których ciężko wyobrazić sobie sprawnie funkcjonujący gabinet stomatologiczny!

Czym różni się praca asystentki od higienistki stomatologicznej?

Często spotykamy się z pytaniem, czym tak naprawdę różni się praca asystentki od higienistki stomatologicznej – już wyjaśniamy.

Asystentka stomatologiczna wspomaga pracę lekarza – odpowiada za przygotowanie wszystkich narzędzi zabiegowych, stanowiska zabiegowego, dba także o dokumentację oraz harmonogram wizyt pacjentów, jednym słowem odpowiada za przygotowanie do zabiegu i asystowanie w trakcie jego trwania.

Higienistka stomatologiczna uprawniona jest do wykonywania szerszego spektrum zadań w tym małoinwazyjnych, profilaktyczno-leczniczych zabiegów takich jak higienizacja, fluoryzacja jamy ustnej. Higienistka może także przeprowadzić wstępne badanie stomatologiczne, które odbywa się podczas rutynowej kontroli stanu uzębienia pacjenta.

Różnica pojawia się także w czasie trwania nauki – asystentka stomatologiczna to kierunek roczny natomiast higienistka jest kierunkiem dwuletnim.

Zdobądź nowy zawód bezpłatnie w Edukacja4u!

Bez różnicy pozostaje jednak bardzo ważna kwestia – nauka jest bezpłatna, nie wymaga egzaminów wstępnych oraz opłaty wpisowego!

Zachęcamy do rozpoczęcia edukacji na tych kierunkach, ponieważ są one gwarancją zdobycia pracy w gabinecie stomatologicznym!

Obydwie profesje posiadają status zawodu medycznego, decydując się na naukę w naszej szkole zapewniasz sobie solidną dawkę wiedzy praktycznej, wysoki poziom nauczania oraz przyjazną atmosferę, która zapewnia doświadczona kadra pedagogiczna.

Podobne wpisy