Liceum dla dorosłych – dlaczego warto?


Wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego jak ważne na rynku pracy jest posiadanie odpowiednich umiejętności i doświadczenia. Fach w ręku i znajomość wykonywanego zawodu to cechy szczególnie istotne dla każdego pracodawcy. Niemniej jednak, często kosztem posiadanego doświadczenia jest nieukończona lub niepodjęta edukacja w szkole średniej. Z kolei brak wykształcenia może stanąć nam na drodze do wymarzonego miejsca pracy bądź upragnionego awansu. Rozwiązaniem na te problemy może być nauka w liceum dla dorosłych. Kto może uczyć się w takiej szkole, jak wyglądają w niej zajęcia i w końcu – co można zyskać po ukończeniu nauki w takim liceum?

Dla kogo jest liceum dla dorosłych?

Naukę w takim liceum może podjąć każdy, kto zakończył swą przygodę z edukacją tuż przed przystąpieniem do szkoły średniej. Co to oznacza? Jeśli uczeń ukończył naukę w gimnazjum, ośmioletniej szkole podstawowej lub zasadniczej szkole zawodowej, może on przystąpić do nauki w liceum dla dorosłych. Dodatkowo, do zajęć w takiej szkole może przystąpić każdy, kto podjął wcześniej naukę w szkole średniej, jednak z różnych przyczyn jego edukacja została przerwana.

Zajęcia w liceum dla dorosłych

Naukę w takiej szkole podejmują osoby dorosłe, które ze względu na obowiązki życia codziennego nie mają możliwości nauki w trybie stacjonarnym – od poniedziałku do piątku. Wobec tego zajęcia w liceum dla dorosłych odbywają się w trybie zaocznym – w soboty i niedziele co drugi tydzień.

Charakter zajęć nie wpływa jednak w żaden negatywny sposób na jakość kształcenia. Zajęcia prowadzone są według ścisłych wymogów Ministerstwa Edukacji Narodowej i zawierają w sobie wszelkie informacje potrzebne na tym etapie nauczania.

Ponadto, edukacja w liceum dla dorosłych opiewa na sześć semestrów, czyli trzy lub cztery lata kalendarzowe. Jest to odpowiedni okres czasu na przekazanie uczniom całej potrzebnej wiedzy, by zdanie egzaminu maturalnego okazało się dla nich przyjemną formalnością.

Co możesz zyskać ucząc się w liceum dla dorosłych?

Największą korzyścią jakie daje nam nauka w takim liceum jest uzyskanie wykształcenia średniego oraz możliwość podejścia do tzw. egzaminu dojrzałości. Pierwszy z nich będzie miał znaczący wpływ na postrzeganie naszej osoby w oczach potencjalnego pracodawcy, a drugi ma kolosalne znaczenie jeśli zapragniemy kontynuować naszą edukację na uczelniach wyższych.

Dodatkową zaletą uczęszczania do liceum dla dorosłych jest otrzymanie legitymacji uczniowskiej, która uprawnia nas do zniżek m.in. w środkach komunikacji miejskiej (do 24-go roku życia). czy niektórych punktach rozrywki.