Czy brak matury przekreśla szansę na udaną karierę?


Często spotkać można się z opinią, że brak zdanego egzaminu dojrzałości jednoznacznie dyskwalifikuje taką osobę w walce o dobrą pracę. Usłyszeć można, że brak matury jest jednoznaczny z brakiem kwalifikacji zawodowych i podstawowych umiejętności pozwalających na podjęcie zadowalającej nas pracy. Jednak czy to prawda? Rynek pracy jest obecnie otwarty na każdego potencjalnego pracownika. Przyszły pracodawca zdecydowanie bardziej ceni sobie pracownika, który posiada fach w ręku aniżeli kilka dyplomów czy tytułów. Jak to zatem jest? Czy aby na pewno musimy mieć maturę, by rynek pracy przyjął nas z otwartymi ramionami?

Szkoła policealna bez matury?

Oczywistym jest, że aby dostać się na wymarzony kierunek na studiach trzeba mieć wykształcenie średnie wraz z dobrze ukończonym egzaminem dojrzałości. Jednak często zdarza się tak, że nie mamy możliwości podejścia do matury ze względów niezależnych od nas. Wówczas kończymy szkołę z dyplomem, jednak bez matury. Czy taka sytuacja pozbawia nas możliwości zdobycia potrzebnych kwalifikacji? Oczywiście, że nie!

Dlaczego warto?

Dobre szkoły policealne oferują swoim potencjalnym uczniom szereg kierunków, który umożliwia im zdobycie praktycznych umiejętności pożądanych na rynku pracy. W przeciwieństwie do szkolnictwa wyższego, szkoły policealne prowadzą swoje zajęcia tak, by dać możliwość zdobycia ściśle określonych kwalifikacji. Wśród zajęć nie ma zatem żadnych przedmiotów, które pełnią rolę swoistych zapychaczy czasu. Program zajęć stworzony jest tak, by dać kursantom możliwość zdobycia jak największej dawki wiedzy w jak najkrótszym czasie.

Dodatkowo, w szkołach takich organizowane są kursy związane ze zdobywaniem wiedzy praktycznej, związanej z zawodem. Jest to niebywała zaleta szkół policealnych, które kształcą prawdziwych fachowców – praktyków w swojej dziedzinie. Bowiem wiedza teoretyczna, nie poparta praktycznymi umiejętnościami, nie da nam możliwości zdobycia dobrej pracy.

Szkoła dla każdego

Jedynym warunkiem, jaki trzeba spełnić chcąc przystąpić do nauki w szkole policealnej, jest udokumentowane średnie wykształcenie. Dlatego jest to dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą wykształcić w sobie praktycznie, zawodowe umiejętności, niezależnie od wieku.

Co istotne, zajęcia w szkołach policealnych prowadzone są na dwa sposoby – stacjonarny i zaoczny. Dlatego nawet jeśli kandydat jest czynny zawodowo, nie przeszkodzi mu to w zdobywaniu wiedzy, gdyż terminy zajęć są bardzo elastyczne i dostosowane do potrzeb uczniów.

Praktyczny kurs

Tak jak wspominaliśmy wyżej – praktyka jest czymś, co pracodawcy cenią najbardziej. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom rynku pracy, szkoły policealne organizują również szereg kursów zawodowych, przysposabiających do wykonywania określonych czynności zawodowych. Program takich kursów różni się nieco od programów nauczania kierunkowego. Jest to jednak bardzo dobre rozwiązanie dla ludzi pragnących zdobycia wiedzy z zakresu ściśle doprecyzowanych zajęć, ułatwiających codzienną pracę. Co ważne w tym przypadku nie wymagane jest wykształcenie średnie zatem zapisać może się każda pełnoletnia osoba.