Jak zostać asystentem stomatologicznym w rok?


Każdy przedsiębiorca, fachowiec lub dyrektor firmy zdaje sobie sprawę z tego, jak istotną rolę w wykonywaniu ich obowiązków i jakości ich pracy pełni asystent bądź asystentka. Jest to osoba, bez której wielu z nich nie potrafi wyobrazić sobie codziennej pracy tak, by przebiegała ona sprawnie i efektywnie. Dokładnie tą samą funkcję pełni asystent w gabinecie stomatologicznym. Jest to nieoceniona pomoc dla każdego stomatologa i ogromne wsparcie dla każdego pacjenta. Jednak co trzeba zrobić, by móc pełnić tą funkcję i jak długi jest proces kształcenia się na stanowisko asystenta stomatologicznego.

Jak wygląda praca asystenta stomatologicznego?

Dzień pracy na stanowisku asystenta w gabinecie stomatologicznym jest bardzo złożony. Osoba taka przede wszystkim dba o odpowiedni stan czystości i porządku w całym gabinecie tak, by spełniał on wszystkie wymogi higieniczne i sanitarne. Dodatkowo, asystent stomatologa dba o kompletność i sterylność wszystkich potrzebnych do zabiegu narzędzi stomatologicznych.

Jednym z ważniejszych obowiązków należących do osoby na tym stanowisku jest przygotowanie pacjenta do zabiegu. Mowa tu rzecz jasna o kwestiach porządku i higieny, lecz także o odpowiednim nastawieniu psychicznym pacjenta i wsparciu przed zabiegiem.

Po zabiegu, do obowiązków asystenta należy również zadbanie o odpowiednią dezynfekcję gabinetu i sprzętu stomatologicznego. Jest to istotne z punktu widzenia przyjęcia do gabinetu następnych pacjentów tak, by żaden z nich nie był poddany ryzyku zarażenia się drobnoustrojami pozostawionymi po poprzednim zabiegu.

Ile czasu zajmuje nauka na stanowiska asystenta stomatologicznego?

Wielu ludzi uważa, że zdobycie kwalifikacji asystenta stomatologicznego zajmuje okres kilku lat. Nic bardziej mylnego! W naszej szkole zdobędziesz kwalifikacje do wykonywania zawodu już po roku czasu. Studium na kierunku asystenta stomatologicznego obejmuje okres dwóch semestrów, po których każdy absolwent jest uprawniony do wykonywania swojego zawodu.

Co potem?

Po ukończeniu nauczania w naszej szkole, każdy absolwent posiada odpowiednie kwalifikacje, by podjąć pracę w państwowych bądź prywatnych gabinetach stomatologicznych, klinikach czy rejestracjach medycznych placówek dentystycznych. Wówczas, osoba na tym stanowisku staje się w pełni odpowiedzialną za gabinet w którym pracuje, znajdujący się w nim sprzęt medyczny i pacjentów, którzy się w nim pojawią. Zatem jedynie rok czasu dzieli Cię od podjęcia pracy w swoim wymarzonym zawodzie, jako asystent stomatologiczny.